
CAD Tervezési Hibák, Amelyeket Érdemes Elkerülni
Mire figyelj kezdőként?
A CAD tervezés izgalmas lehetőségeket nyit meg a mérnökök, designerek és hobbi alkotók számára. Korábbi bejegyzésemben már bemutattam néhány CAD-szoftvert, amelyek elérhető áron beszerezhetők és kezdők számára megfelelőek. Most szeretnék néhán tippet adni, hogy hogyan kerüld el az olyan hibákat, amelyek minőségi hibákhoz, gyárthatatlansághoz vagy használhatatlan végeredményhez vezethetnek.
1. Előzetes "skiccelés" elhagyása
Sokan a modellezés közben "terveznek", lépésenként találják ki, hogy az éppen aktuális modellel mit szeretnének kezdeni, aztán egyszercsak megszületik a mű. Ez egyáltalán nem hatékony, jelentősen több időt vesz igénybe és a végeredmény sem biztos, hogy megfelelő lesz.
- Megoldás: Fontos, hogy mielőtt nekiállnánk modellezni, készítsünk skicceket az elképzelésünkről. Vegyünk elő papírt és ceruzát, és rajzoljuk le nagyjából méretarányosan az alkatrészt.
2. Arányérzék elvesztése
Ez talán a legnagyobb hiba, amit még tapasztaltabb mérnökök is hajlamosak elkövetni: nem veszik figyelembe a tervezett tárgy valóságos méreteit, hisz a modell gyakorlatilag korlátlan mértékben nagyítható. Emiatt hajlamosak miniatűr, de rendkívül részletes modelleket készíteni, amik a valóságban gyárthatlanok.
- Megoldás: Amikor egy alkatrészt beméretezünk, képzeljük el a méreteit a valóságban. Mégjobb, ha van a kezünk ügyében hasonló méretű tárgy, amihez viszonyíthatjuk.
3. Mértékegységek nem megfelelő használata
Ez inkább mint beállítási probléma jelenik meg, mikor bizonyos köztes formátumba mentünk egy modellt. (Persze előfordul, hogy valaki cm-t vagy decimétert használna, de azért ez ritka.) Előfordulhat, hogy a program angolszász kimeneti mértékegységre van alapból beállítva, ami azt eredményezi, hogy a 25.4 mm-t 1 collként menti el, viszont amikor ezt például 3D nyomtatáskor a szeletelő programba importáljuk, az 1 collt 1 mm-nek fogja értelmezni és a modellünk nagyon kicsi lesz.
- Megoldás: mindig ellenőrizzük a kimeneti formátum beállításait, és ha lehetőség van rá, mentsük el, hogy legközelebb a helyes paramétereket alkalmazza.
4. Nem megfelelő falvastagság
Gyakori hiba a falvastagság helytelen megválasztása. Ha egy modell fala túl vékony, az nyomtatás esetén törékeny lesz, ha pedig túl vastag, az felesleges anyaghasználatot és hosszabb gyártási időt eredményezhet. Fröccsöntés esetén szintén fontos a helyes falvastagság használata, ekkor törekedni kell a minél egyenletesebb falvastagságra, hogy ne legyenek csatlakozó falak között vastagságbeli eltérések, mivel ez fröccsöntési hibákhoz vezet.
- Megoldás: Mindig ellenőrizd a falvastagságot az adott gyártási technológiához igazítsd. Ha szükséges, egyeztess szakemberrel, aki az adott technológiát ismeri.
5. Tűrések nem megfelelő használata
Gépészmérnöki területen mindenki előszeretettel emlegeti a különböző tűréseket és hangsúlyozza azok fontosságát. Ennek ellenére viszonylag kevesen tudják őket megfelelően alkalmazni. Ami nagyon fontos, hogy tűrést nem minden esetben kell használni, tehát csak azért mert hallottuk valahol, nem kell minden méretet tűréssel ellátni (főleg, hogy a tűrésezetlen méreteknek is van tűrésük az ISO 2768-as szabvány szerint), mivel indokolatlanul drágítja vagy épp gyárthatatlanná teszi a terméket. Viszont, ha már tűrést alkalmazunk, alkalmazzuk helyesen!
- Megoldás: Ismerkedjünk meg először is mélyebben a tűrés fogalmával. Tűréssel ellátni tapasztalatom szerint leginkább csatlakozó felületeket érdemes, ebben az esetben viszont illesztést válasszunk először, majd ennek megfelelően tűrést. Ismerjük meg az alkalmazott gyártási technológia pontosságát és annak megfelelő tűrésmezőt alkalmazzunk.
6. Nem megfelelő orientáció
A modell nyomtatási iránya befolyásolja a végeredményt, főként az FDM technológia esetében, ahol a rétegvonalak a szilárdságra is hatással vannak. A rétegekkel párhuzamos erőhatás esetén a modell könnyebben törik, mint rá merőlegesen.
- Megoldás: Vedd figyelembe az erőhatásokat, és nyomtasd úgy a modellt, hogy a rétegvonalak ne gyengítsék a szerkezetet. A modellezés során is vedd figyelembe az alkatrész nyomtatási irányait.
7. Helytelen támasztások
A támasztások segítik a komplex modellek nyomtatását, de rossz elhelyezésük rontja a minőséget és sok utómunkát igényel.
- Megoldás: Alakítsd úgy a modellt, hogy a lehető legkevesebb alátámasztásra legyen szükség. Használj belső letöréseket 90°-os törések helyett, mivel így alátámasztás nélkül is nyomtatható lesz a modell.
Konklúzió
A CAD tervezés egy érdekes, szórakoztató és egyben bonyolult folyamat, de a gyakori hibák elkerülésével jelentősen javítható a modellek minősége és gyárthatósága. A fent említett hibákra való odafigyelés nemcsak időt és anyagot takarít meg, hanem jobb végeredményt is garantál.
Ha szükséged van segítségre, állunk rendelkezésedre elérhetőségeinken keresztül!